sezóna 2023 – 2024


Dubnovka 2024

Král Artuš se rozhodl, že než nás přijme do svých služeb, prověří si, jak schopní jsou jednotliví členové rodů z Trinovantes, Belges, Catuvelly, Caledones a z Iceny. Pocelý víkend se tedy bardi trénovali v schopnostech improvizace, rozvíjeli svou kreativitu a umění konstruktivní argumentace. Mastičkáři se učili o léčivé flóře a zhotovovali z přírodních materiálů provizorní dlahy, šermíři pak ukázali svou fyzickou zdatnost a cvičili se v boji. Díky tomu, že všichni zdatně zvládli všechny úkoly, které jim královští úředníci, felčaři a rytíři uchystali, rozhodl se král, že „ode dneška mi bude velkou ctí, nazývat vás pážaty svého dvora“. Kromě etapy jsme si stihli i zahrát mimo jiné po velmi dlouhé době pořádnou Kabílu a v neděli jsme strategizovali u Storybooku.

více fotek na Rajčeti

Den Země 20.4.2024

pršelo, ale i tak to bylo hezký

více fotek na Rajčeti

Velikonočka 28.3. – 1.4.2024

Ve čtvrtek večer nás ve skautské klubovně ve Křtinách u Brna navštívil rytíř Kilwich se svou družinou. Doslechl se prý o tom, s jakým odhodláním a cílevědomostí jsme vysvobodili ze žaláře neprávem uvězněného loutnistu Ernesta (viz březnová Hra ve městě) – zprávy o naší slávě se prý již rozléhají celou Anglií. Kilwich nás požádal, zda bychom mu pomohli se čtyřmi záludnými úkoly, který mu zadal zdejší tyranský král Yspadaden jakožto podmínku pro získání ruky jeho urozené dcery Olweny (alternativní výslovnost: Olvěna, Olověna, Olvi, Oliva). Ačkoli nám rytíř s plněním samotných úkolů moc nepomohl, zvládli jsme Yspadadenovi doručit semínka lnu, vlče na provazu z vousů loupežníka i meč obra Gwernacha. I myslivec Malbon se díky nám opět shledal s rodinou. Bohužel ani poté tyran nechtěl dceru vydat a tak se 24. syn místního Ovčáka Ovčáka, kterému již třiadvacet předchozích synů vinou krále zemřelo, rozhodl pro zoufalý čin. Zlého krále proklál obrovým mečem a nás tak v neděli navštívil samotný král Artuš, aby nám poděkoval a nabídl našim pěti rodům (z Trinovantes, z Belges, z Catuvelly, z Caledones a z Iceny) vstup do svých služeb.

více fotek na Rajčeti

Kromě etapy jsme se stihli i vykoupat v bazénu, Filip s Hugem si splnili nováčkovské zkoušky a dostali žlutý šátek, samozřejmě jsme si upletli pomlázky, nabarvili vajíčka a vykoledovali mimo jiné i zmrzlinu od křtinských cukrářek. A abychom stvrdili, jak moc si výpravy užíváme, vyrobili Filip s Hihlíkem (a všemi ostatními, kteří účinkují) video s názvem Proč jezdit na výpravy (viz níže).

Hra ve městě 16.3.2024

Během procházky k Pražskému hradu jsme vešli přímo na místo činu. Asi jsme vypadali schopně, protože nám královský prokurátor Ulrick zcela přenechal vyšetřování záhadné vraždy purkrabího Niklase (a bezejmenného kupce) – toho měl totiž o život údajně připravit loutnista Ernest, jehož přítelkyně Eva byla přesvědčená, že to její milý neudělal a trest si v žaláři odpykává neprávem. A navíc ještě ta divná žlutá jablka… Ještě že nakonec vše dopadlo dobře (pro všechny až na Evu).

Multitasking nám není cizí, takže jsme kromě role zvídavých detektivů zvládali zároveň být i vtipní:

 • Královský prokurátor: Purkrabí Niklas se ten večer na hostině hádal s loutnistou Ernestem…
  CD: Loutnista, on dělá loutky?
 • Královský prokurátor: Za vyřešení případu dostanete zaplaceno…
  CD: Českýma nebo eurama?
 • Královský prokurátor: Vyřešení případu pak zapijeme červeným mokem…
  Dorka: Krví?
 • Děti: A proč má šíp zapíchnutý v podpaží a krev mu vytéká z pusy a uší?
  Královský prokurátor: No, ta mrtvola už tu nějakou dobu leží, takže bych vám mohl říct, odkud a co dalšího jí vytéká… …ale radši bych to tady nerozmazával
 • Královský prokurátor: Mám tady všude své špicly!
  CD: Co to je?
  Královský prokurátor: Špicl?
  CD: No, já myslela, že to jsou těstoviny…
  Královský prokurátor: To jsou špecle.
 • Ježek: Hele, támhle sedí někdo, kdo vypadá jako Anča.
  Bjéťa: Nee, Anča není tak hezká.

více fotek na Rajčeti

35. oddílové narozeniny 15.3.2024

Rok se s rokem sešel, pak přibylo ještě pár dalších a než jsme se nadáli je oddílu 35 let. Narodil se 15.3.1989 a my jsme rádi, že toto datum vyšlo letos na pátek a proto jsme je mohli oslavit na den přesně.

Na oslavě se sešli jak členi dávno minulí, tak naše nejmenší medvíďata.
Stihla se procházka okolí místa prvních oddílových schůzek, Magi sfouknul svíčky na dortu, který jsme pak s chutí spořádali, prohlédli jsme si fotky z posledního tábora.
Sami sobě jsme předali dárek, kterým byla oddílová trička v novém designu čerstvě vytažená z tiskárny.

A teď už nezbývá, než oddílu popřát hodně štěstí a zdraví do dalších 35 let, plno nadšených dětí a vedoucích, kamarádů a zážitků, protože to celé bylo, je a bude neskutečná jízda.

KOPŘIVY, KOPŘIVY, TVAROH, POMOC!!!

více fotek na rajčeti

Promítání dokumentu Planeta Praha 29.2.2024

Vyrazili jsme na dokument o pražské fauně – v Domě ochránců přírody ČSOP v Michli jsme viděli muflony, plšíky i všudypřítomné ptactvo. Společné vyprůměrované hodnocení Nelči, Majdy, Ftipa, Kopřivy a Vojty činí 8,5 hvězdičky – takže Planeta Praha rozhodně stojí za shlédnutí!

více fotek na Rajčeti

Únorová výprava do Litoměřic 2024

Byli jsme v Litoměřicích, ale jinde, než dříve – v klubovně od ČSOP. V sobotu jsme byli na Kočce, Laffitově vyhlídce i v jeskyni – ušli jsme 14 kilometrů a Medvědice Nelča, Ester a Jolanka si tak splnily UMíkovskou zkoušku (ujdu na výletě 12 km). Také jsme se poznali při hře na Tajné agenty (vžití se do identity druhého z dvojice pomocí otázek) a v neděli jsme kromě uklízení stihli i třeba Cukrkávalimonáda nebo Stop zem!

více fotek na Rajčeti

P.S.: Filip na výpravě natočil a sestříhal propagační video Proč psát kroniku – v hlavní roli kronikář Hihlík. Najdete v albu!

Lednová výprava do Turnova 26. – 28. 1. 2024

V lednu jsme byli v Turnově.

více fotek na Rajčeti

Vánoční výprava do Teplic v Čechách 2023

Jedna z nejoblíbenějších výprav roku. Hráli jsme plno her, snědli plno řízků, bramborového salátu a cukroví. Dokonce i na dárečky došlo.

Více fotek na Rajčeti

Guláš Mikuláš s Vyšehraďáky 2023

Již tradiční akce, letos v netradičně zasněženém centru Prahy se spřáteleným oddílem z Vyšehradu.

Více fotek na Rajčeti

Přespávačka v klubovně s promítáním 2023

Jedli jsme popcorn, koukali se na Kocoura v botách a užili si pohodový večer v klubovně.

Více fotek na Rajčeti

Listopadová výprava do Kutné Hory 2023

Na listopadovce jsme se sešli s dalšími 4 oddíly, abychom se utkali v mezioddílové hře Vyzvědač. V sobotu jsme si tak zaběhali večerním městem a v neděli ráno na nás za okny čekala sněhová nadílka.

Více fotek na Rajčeti

Drakiáda 2023

foukalo a draci lítali! chobotnice i kamzíci přes hodinu ve vzduchu! nevídané

více fotek na rajčeti

Čištění ptačích budek 2023

jedno území čistili děti, druhé vedoucí z jiných oddílů v rámci útěku do přírody a poslední dvě grejmon s benym. byla zima a deštivo, ale ptáčci tam mají zas útulno. už jen teplou sprchu a pod peřinu

více fotek na rajčeti

Podzimní výprava do Velkého Újezdu 2023

spousta zábavy s čtyřlístkem, kterou pak nakonec děti zpracovaly jako komiks

více fotek na rajčeti

Den s přírodou 14. 10. 2023

více fotek na Rajčeti

Družinová jedenapůldeňka – Medvíďata (Liběšice 6. – 7. 10. 2023)

Vyrazili jsme na „otužovací“ výpravu – a to hned ve dvou významech. Jednak totiž bylo cílem, aby se medvíděcí nováčci osmělili a viděli, že výpravy nejsou žádná věda a zároveň nám taky už začal pořádný podzim a je tudíž trochu kosa. Medvíďatům to naštěstí nevadilo a čtyři stateční (plus dvě vedoucí) vyrazili za dobrodružstvím do Liběšic.

více fotek na Rajčeti

Zářijový puťák do Železných hor 22. – 24. 9. 2023

více fotek na Rajčeti