O Ginkgu

Kdo jsme a co nabízíme?

Jsme turistický oddíl Mladých ochránců přírody, fungující na skautských principech již přes 30 let pod 01/14 ZO Českého svazu ochránců přírody „Natura,quo vadis?“. Zveme mezi nás kluky a holky od druhé třídy do 12 let, kteří se nechtějí nudit, ale chtějí zažít zábavu, dobrodružství a poznat nové věci a kamarády. Nabízíme dětem zajímavé a smysluplné trávení volného času v přátelském kolektivu, spojené s hravým poznáváním přírody. Naším cílem je vzbudit u členů kladný vztah k životnímu prostředí a alternativní formou přispět k rozvoji jejich samostatnosti a odpovědnosti.

Co děláme?

Pravidelně jednou týdně se scházíme na schůzkách v naší klubovně v Praze 10 – Malešicích. O víkendech pak jezdíme na jednodenní či vícedenní výpravy, do blízkých i vzdálenějších míst (v zimě do chat a škol, v létě pod stan či celtu). V červenci jezdíme na třítýdenní tábor (pro mladší děti je na 9 dnů) do Broumovských stěn. Na akcích hrajeme hry, učíme děti zajímavé dovednosti a poznáváme přírodu. Během roku probíhá celoroční etapová hra vrcholící na táboře. Program je samozřejmě přizpůsoben věku a schopnostem jednotlivých členů.

Oddíl je rozdělen do několika družin – děti od 7 do 9 let, tedy 2. a 3. třída (Medvíďata), starší kluky od 4. třídy (Pavouci a Kamzíci), starší holky od 4. třídy (Veverky a Chobotnice) a odrostlé děti, rádce a vedoucí (Starouši). Většina akcí je však společných, družiny se potkávají hlavně na pravidelných družinových schůzkách.

Vedoucí

Vedoucí jsou mnohaletí zkušení členové z řad našeho oddílu. Odbornost si zajišťujeme při akreditovaných vzdělávacích kurzech. Náš oddíl má proškolené zdravotníky. Všichni u oddílu působíme jako dobrovolníci ve svém volném čase.

Finanční výdaje, co to stojí?

Členský příspěvek činí 1000 Kč na rok. Víkendová výprava vyjde zpravidla na cca 400-600 Kč. Doprava a ubytování jsou převážně hrazeny z dotací a darů. Poslední třítýdenní tábor stál 5 300 Kč. Samozřejmě něco stojí pevnější boty, batoh, ešus, nůž, – ale něco lze většinou najít doma a ne vše se musí pořídit naráz.

Těšíme se na nové členy, avšak zažíváme v posledních letech takový zájem, že jsme byli nuceni si zřídit „pořadník“ na nové zájemce, tudíž vždy upřednostňujeme sourozence a ty, kteří se ozvali dost dopředu. V případě zájmu nás kontaktujte (kontakty na vedoucí příslušných družin naleznete v sekci Kontakty)!


Historický vývoj (1989 až do současnosti)

Každá družina má svou historii, která je svázaná s tím, jak se vyvíjel oddíl. V nejstarší době založení oddílu v roce 1989 byl oddíl původně pouze chlapeckým kolektivem a družiny byly tři – KamzíciKrahujci (v současnosti neaktivní) a Pavouci. Postupně jsme se rozrostli o Veverky (od 1994), po delší odmlce pak o Medvíďata (2000) a Starouše (2001). Nejmladší družinou jsou Chobotnice, vzniklé v roce 2005. Více o jednotlivých družinách se dozvíte na jejich specializovaných stránkách níže.